RAVBAN software
Logo Ravban

W
i
k
i
p
e
d
i
a
D
b

2. WikipediaDb

Wikipedie (anglicky a v mnoha dalších jazycích Wikipedia) je mnohojazyčná online encyklopedie vytvořená a udržovaná jako projekt otevřené spolupráce se svobodným (otevřeným) obsahem, na jejíž tvorbě spolupracují dobrovolní přispěvatelé z celého světa. Využívá wiki redakční systém a je to největší a nejoblíbenější všeobecné referenční dílo na World Wide Webu; podle hodnocení služby Alexa Internet z června 2019 je jednou z nejpopulárnějších webových stránek vůbec. Obsahuje výhradně bezplatný obsah a neobsahuje jakékoliv komerční reklamy. Wikipedie je vlastněna a podporována, stejně jako další vzájemně propojené projekty, nadací Wikimedia Foundation, neziskovou organizací, která je financována především prostřednictvím darů. Wikipedie byla spuštěna 15. ledna 2001 Jimmym Walesem a Larrym Sangerem. Její jméno navrhl Larry Sanger, jako spojení slov „wiki“ (havajské slovo pro „rychlý“) a „encyklopedie“.

- nadstavba této úžasné encyklopedie

- aplikace přeložena v současné době do 35 jazyků

- vyhledávání je možné v konkrétním jazyce

- vyhledá se až 500 článků z wikipedie, ve kterých se heslo vyskytuje

- seznam uspořádán podle počtu výskytů nebo abecedně

- ukládání hesel se stručným popisem do interní databáze

- zobrazit wiki stránku z okna uložené odkazy

- záloha a obnova databáze

- získat čistý text ze zobrazené stránky

- uložit text do souboru TXT

- převod textu do audia formátu mp3 - poslech

- uložit článek do souboru typu PDF

- tisk článku

-----------------------------

- i na webových stránkách  Slunečnice.cz, Stahuj.cz

Intro

Hlavní okno
- je rozděleno svislou červenou lištou (lze jí pomocí myši uchopit a vodorovně posouvat) na část se seznamem vyhledaných hesel a na část s informacemi o jednotlivých článcích a nakonec celý článek
- text k vyhledávání se zapisuje do levé horní části a potvrzení klávesou Enter nebo tlačítkem Najít... se vyhledají články, které tento text obsahují. Defaultně jsou nadpisy uspořádány podle počtu nálezů, je možné volbou - seřadit - nadpisy urovnat abecedně. Pro jaký jazyk se má zobrazit tento seznam lze nastavit v roletovém menu nebo pomocí  1-3 malých předdefinovaných tlačítek (podle nastavení Windows, vždy angličtina, zvolený jazyk). Jazyková mutace článku se může také navolit přímo v konkrétním článku a podle nastavení Automatické přepínání jazyka  se případně budou automaticky jazyky přepínat v nabídce jazyků
- prohlížením seznamu článků se průběžně zobrazují náhledy z článků se žlutě podbarveným textem ze zadání, následují další informace jako je datum poslední úpravy článku a další
- funkci jednotlivých tlačítek s dvojitou šipkou
vedle textových polí lze vyčíst z nápovědy, když se nad ně umístí kurzor myši (vyhledání na Googlu, otevřít stránku v externím webovém prohlížeči apod.)
- přes pravé tlačítko uvnitř článku se otevře nabídka s pomocnými funkcemi (viz náhledy)
- důležité je tlačítko s ikonou seznamu  nalevo od černého textového pole (Titulek znovu vyhledat na Wikipedii). Možno také použít klávesu F9. Aktuálně zobrazený nadpis v černém poli se tím překopíruje do zadávacího pole a dle nastaveného jazyka automaticky spustí  vyhledávání adekvátních článků.
- do seznamu článků se lze přepnout stiskem klávesy F2 a do okna článku pak přes klávesu F3 (možnost rolovat seznam nebo článek pomocí šipek na klávesnici)
- internetový odkaz na aktuálně zobrazenou stránku lze uložit tlačítkem Uložit odkaz na stránku  nebo přes klávesovou zkratku Ctrl+S a do okna, které se následně otevře, se může upravit titulek pro snazší zpětné vyhledání, zařadit do příslušné kategorie (nebo připsat zcela novou kategorii) a krátký popis (viz níže)
- funkce ostatních tlačítek je zřejmá (tisk, vytvoření pdf, vyhledávání v článku, o stránku vpřed nebo zpět a další)
- vpravo nahoře se nachází rozbalovací Hlavní nabídka:
Klávesové zkratky a použití myši
- pro rychlejší práci v programu
- tuto nápovědu lze otevřít z Hlavní nabídky (menu) nebo klávesou F1
- v jazyku podle nastavení v Parametrech programu
Parametry programu
- Mezinárodní nastavení: výběr jazyka programu a zda použít národní prostředí (formát  datumu apod.) Tyto změny se ale projeví až po opětovném spuštění aplikace.(Po zavření tohoto okna se program automaticky restartuje).
- Výběr kořenového adresáře pro zálohování a obnovu dat: Před otevřením roletové nabídky se vyhledají všechny logické disky a zda obsahují zálohu databáze tohoto programu. Logické disky jsou označeny C, D, E... (--> kořenové adresáře). Doporučuje se volba disku, na kterém není nainstalován tento program (defaultně C), tedy např. zvolit disk D. Zálohovat lze jednotlivě na každý zapisovatelný disk a hvězdička vedle datumu a  času označuje nejmladší zálohu
.
Zálohování a obnova dat
- uložené odkazy na stránky wikipedie lze zálohovat na konkrétní disk v počítači nebo přenosné USB disky
- kořenový adresář (logický disk) zůstává povětšinou nezměněn, z tohoto důvodu se nastavuje v Parametrech programu
umístění databáze SQLite:
C:\Users\[...]\Documents\NetDatabase\WikiDataV1.db3
umístění souboru zálohy:
[kořenový adresář]:\BackupDb3\WikiDataV1.db3.bak.gz
- z této zálohy lze v případě potřeby provést v programu obnovu dat (aplikace se automaticky zrestartuje)
Převod článku na čistý text
- po stisku tlačítka Zobrazit pouze text  nebo po stisku klávesy F8 se zobrazí vyčištěný text zbavený značek, odkazů a obrázků. Vhodné pak na kopírování vět. Např.:
Již v roce 1952 nebylo možno nalézt doklad o Chaplinově narození, a jeho původ je zčásti obestřen rouškou tajemství.
[4][5] K herectví se dostal už jako osmiletý...

Již v roce 1952 nebylo možno nalézt doklad o Chaplinově narození, a jeho původ je zčásti obestřen rouškou tajemství. K herectví se dostal už jako osmiletý...
Přehrávání textu
-  po stisku tlačítka Text do okna k poslechu se překopíruje vyčištěný text do dalšího okna, ve kterém se převede do audio podoby v podporovaném jazyce
-- po vygenerování audio záznamu z internetu lze přehrát pomocí tlačítka Play
- tlačítkem do souboru Mp3 … lze audio soubor uložit na disk
Upozornění: vytvoření výsledného zvukového formátu při delším textu může trvat delší dobu...
Stiskem tlačítka Editace  položky  nebo přes klávesovou zkratku Ctrl+E se otevře okénko, kde je možné název položky (článku) upravit, stejně tak i umístění do kategorie a krátký popis (viz náhledy)
Seznam uložených odkazů na Wikipedii, editace a kategorie
- do okna seznamu odkazů se lze z hlavního okna dostat přes tlačítko Uložené odkazy...  nebo přes klávesovou zkratku Ctrl+D
- asi není zapotřebí k tomu více zmiňovat, protože vše je z těchto náhledů pochopitelné
Kategorie - přejmenování nebo přesunutí všech položek z jedné kategorie do druhé (přes tlačítko v pravém horním rohu okna nebo přes klávesovou zkratku Ctrl+R):

Download

Verze programu a novinky:
- poslední dostupná verze - 2024.4.22.1

- aktualizace knihovny interního webového prohlížeče Cefsharp - důrazně doporučeno!
- drobné opravy a vylepšení

Je velmi důležité před instalací ukončit případně spuštěný program  WikipediaDb! Instalátor to sice umí, ale neukončí se některé externí knihovny, což  by mohlo vést ke konfliktům!

Instalace se nedotkne již zavedené databáze (data tak zůstávají vždy zachována a nebudou přepsána).

Od verze 2024.4.21 byla databáze WikiDataV1.db3 přesunuta z původního umístění v adresáři C:\Users{jméno}\Documents\NetDatabase do nového umístění v adresáři C:\Users{jméno}\AppData\Roaming\NetDatabase kvůli problémům s OneDrive. Prosím, ručně přesuňte případně již existující soubor databáze do tohoto nového umístění.

Velikost instalátoru: 138 MB (spustitelný soubor)
InsWikipediaDb_2024.4.22.msi
Knihovna SQLite.dll, která je součástí této aplikace, potřebuje ke svému chodu, aby v počítači byla přítomna knihovna Microsoft Visual C++ (VS 2010). Většinou tomu tak je.
Tento balíček je možné případně stáhnout z webové stránky https://www.microsoft.com/en-us/download/details.aspx?id=26999 (soubor, viz. náhled), anebo přímo odsud a poté nainstalovat:
vcredist_x64.exe

Poznámka: Tento program byl původně součástí daleko větší aplikace z roku 2017, ale letos (2022) jsem se rozhodl, že tuto část osamostatním a vylepším.
Další nápady jsou vítány
.
software@ravban.eu